This information was transcribed by Sherri.

 

Clinton County Schools, Subdistrict 10,
Ed. Division 2, 1909-1910 School Year

Enumerated 26 April 1909.

Parent/Guardian Name Residence Student Name Birthdate
Robert Polston Cedar Point Piera Polston Mch 11 1898
Willie Polston Sept 8 1900
David Polston Jan 19 1902
Robert Sloan Albany Roscoe Sloan Mch 5 1892
Eury M. Sloan Apr 30 1895
Coin Sloan Jan 24 1897
Reuben Sloan May 31 1900
Eunice Sloan Nov 28 1902
William W. Carter Albany Coin Carter May 30 1902
Sarah A.Thornhill Albany John Thornhill Apr 2 1897
Onie Thornhill July 14 1897
Willie Thornhill July 23 1900
Anabel Smith Cedar Point Clara Smith Apr 4 1905
Henry Ferguson Cedar Point Lilian Ferguson May 12 1899
Clara Ferguson Aug 30 1901
Arlie Ferguson Feb 6 1903
Thomas Taylor Albany Estell Taylor May 17 1892
Emma Taylor Oct 20 1893
James Taylor June 26 1896
Clara Taylor Jan 28 1900
Stella Taylor Oct 5 1902
Isaac R. Rogers Albany Orie Wess Mch 15 1900
Sherley Rogers Albany Maggie Rogers Sept 20 1890
Margurite Graham Albany Lula Graham Nov 27 1891
William Graham June 9 1895
Robert Graham Aug 31 1898
Oran Graham Jan 21 1901
Thomas B. Williams Albany Wilburn Williams Apr 29 1892
Cular Williams Dec 20 1894
Chester Williams Aug 26 1901
Minnie Williams Mch 24 1903
Ulysses G. Dowell Albany William McKinley Dowell Feb 2 1899
George D. Stockton Albany Montie L. Stockton Oct 20 1892
Hershel Stockton July 10 1894
Oscar Stockton Sept 30 1896
Marvin Stockton Dec 1 1898
Thursea Perdue Albany Tressa Barber Sep 27 1894
Samuel Wray Albany Dora Wray July 22 1892
Sallie Wray Feb 24 1895
Manda Wray Nov 7 1897
Ballenger Wray Jan 7 1900
Seattie Wray Oct 4 1902
Vann Cowan Albany Homer Cowan Nov 2 1891
General Stockton Albany Sherman Stockton Sep 12 1892
Sterley Savage Dec 8 1902
John Cross Albany Stanley Cross Aug 21 1899
Clyde Cross Jan 16 1902
John Wray
Molly Wray
Albany Roscoe Wray Dec 7 1892
Dora Wray Mch 19 1895
Clarence Wray Jan 17 1897
Marvin Wray Nov 3 1898
Dellia Wray Oct 10 1900
Victory Wray June 30 1903
General Perdue Albany Bradley Perdue Jan 15 1901
James C. Smith Albany Urias Reece Aug 28 1897
Glacia B. Reece Jan 29 1899
Abraham Garrett Cedar Pt. Ovid Barber Apr 15 1892
Herlin Barber May 20 1897
Alexander Stockton Cedar Pt. Herbert Stockton Mch 26 1890
Guisa Stockton Dec 3 1894
Gracie Stockton June 8 1897
Imon Stockton Aug 8 1900
Nethie Stockton June 8 1903
Rebecky Ferguson Cedar Pt. Josie Ferguson Mch 6 1895
Bill Ferguson May 28 1899
Levy Stockton Albany Isaac Stockton Nov 28 1890
Bill Allen Stockton Aug 13 1895
Scott Dowell Albany Nannie M. Dowell Dec 15 1889
Thomas L. Dowell May 15 1891
James H. Dowell Nov 18 1898
George Johnson Cedar Pt. Claud Stockton Mch 24 1891
Rebecky Ferguson Cedar Pt. Jessie Ferguson Sept 1 1890
Sam Coop Albany A.B. Coop * Feb 4 1893
Lula Coop * July 11 1899
Mertie Sherfield Albany Martha Sherfield * June 22 1900
Willie Sherfield * Sep 23 1901
   
* These names were listed on the enumeration sheet, but were lined through.
   
Colored Students in the District
   
Bell Pryor Albany Dillard Pryor 15 Nov 1891
Onie Pryor 5 Jan 1896
Willie Pryor Sept 3 1901
Charley Hawkins Albany Hobert Hawkins Mch 24 1898
Homer Hawkins 6 Jun 1895

 

 


You are visitor since Dec. 14, 2001
Please come back soon!

Problems or bad links should be reported to the webmaster.

©Copyright 2003-2015 by Sherri Bradley All files on this website are copyrighted by their submitter and creator. They may be linked to, but may not be reproduced on another website or in any other form, without specific permission of the submitter, owner, publisher and this site moderator. Although public records are as such not copyrightable, the manner in which they are presented, including the notes, comments, etc. are. The information on this site is provided free of charge, by volunteers, for your personal use only.